İçeriğe geç

Mevlana İnsanlık Sözleri ve Anlamları

Geçmişten bu güne kadar varlığını sözleri ile devam ettiren Mevlana’nın bir çok sözü bulunmaktadır. Mevlana sözleri ve mevlana insanlık sözleri ile ilgili açıklamalı bir makale olarak aşağıda yer alan yazı sizler için yardımcı olacak nitelikte hazırlanmıştır.

 Mevlana sözleri ve Mevlana insanlık sözleri için bir kaç örnek aşağıda ki gibidir;

 ”Bir günah işlediğinde hemen tövbe et. İnsan suya düştüğü için, sudan çıkamadığı için boğulur.” Bu cümle Mevlana insanlık sözleri ile ilgili bir örnektir. Mevlana sözleri olarak yer alan bu cümlenin açıklaması kişi bir hata yapabilir bu hatadan tövbe ederek kurtulmalı ve bir daha tekrar edilmemelidir. Eğer bu hata tekrar ederse hayatta düzgün bir şekilde yaşayamaz ve bu hata yüzünden yanlış üzerine yanlış yapar.

 Mevlana sözleri ve Mevlana insanlık sözleri için şu şekilde örnek verilmeye devam edilebilir;

 ”Deniz derindir durulmaz, dostluk ebedidir unutulmaz.” Mevlana insanlık sözleri için örnek verilecek cümleler arasındadır. Mevlana sözleri olarak yer alan bu cümlenin açıklaması şu şekildedir; denizin derinliği ve durulmaması nasıl değişmez bir gerçek ise gerçek dostluğun da ne olursa ne yaşanırsa yaşansın unutulmaması böyle bir değişmez gerçektir.  

” Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz eleştiren, basit bir kimseyi dost edinmek isterseniz övün.” Mevlana insanlık sözleri için bir örnektir. Bu cümlenin açıklaması bilgili bir insan eleştirilerek gerçek dostluğu elde edebilirsiniz eleştirlmekten gocunmaz ve yeni bir şeyler öğrenebileceği için mutlu olur. ama bilgisiz bir insan sadece boş övünerek dost elde edebileceğini düşünür.

Ürünlerimizi İncelediniz Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir