İçeriğe geç

Mevlana’nın 7 Öğüdü

Mevlana Celaleddin-i Rumi ya da kısaca Mevlana, 13. yüzyılda yaşamış Müslüman şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sufi mutasavvıf bir kişidir. Bir eserinde bizlere 7 öğüt sunmuş ve bunlarda bize şunları anlatmak istemiştir;


Cömertlik ve yardım etme konusunda akarsu gibi ol.
Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
Tevazu ve alçak gönüllükte toprak gibi ol.
Hoşgörülülükte deniz gibi ol.
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Hz. Mevlana

Hz.Mevlana bu öğütleri Büyük Divan (Divan-ı Kebir) Fihi Ma-Fih (Ne varsa İçindedir) Mecalis-i Seb’a (Mevlana’nın 7 vaazı) eserinde yer almaktadır.
Mevlana’nın düşünceleri evrensel olmakla beraber şiir türünde eser yapmasıyla unutulmayan , unutulmamış bir kişi haline gelmiş her ülkeden insanın tartışma konusu olmuştur.

Mevlana’nın Bu 7 Öğüdünde Ne Anlatılmak İstenmiştir?

Cömertlik ve yardım etme konusunda akarsu gibi ol.” sözünde Mevlana herkese eşit ve cömert davranılması gerektiğini ve insanlara akarsu gibi ulaşabilmemiz gerektiğini anlatmaktadır.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.” sözünde Mevlana insanları bir güneş gibi ısıtmalı şefkat ve sevgi ile ısıtmamız gerektiğini anlatmak istemiş merhamet dileyen insanlara karşı merhametli olmamız merhametli davranmamız gerektiğini anlatmaktadır.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.” Mevlana bi gece gibi kötülükleri ve hataları insanlara açık etmememiz gerektiğini söylemiştir.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.” bir ölü ne kadar sessiz ise o kadar hisset ve asabiyet karşısında sessiz , bir ölü ne kadar sakin ise hiddete ve asabiyete karşı o kadar sakin olmamız gerektiğini anlatmıştır.

Tevazu ve alçak gönüllükte toprak gibi ol.” toprağa su ve güneşi verdiğimizde bize sunduğu meyveler gibi insanlara alçak gönüllü davranıp karşılığında böbürlenip övünmemeliyiz.

Hoşgörülülükte deniz gibi ol.” Mevlana hoşgörülü davranmayı denizler gibi düşünüp bol ve engin oluşundan bahsetmiştir. Bizlerin de denizler gibi engin davranmamız gerektiğinden bahsetmiştir.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.” Mevlana bu son öğütünde insanlara olması gerektiği gibi davranıp dolandırmamak ya da insanları aldatmamamız gerektiğini ikiyüzlü olunmasının yanlış olacağını anlatmıştır.

Ürünlerimizi İncelediniz Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir